Chrám svätého Alexandra Nevského, Prešov

Chrám svätého Alexandra Nevského, Prešov

V meste Prešov sa nachádza pozoruhodná stavba, ktorá upúta pozornosť každého okoloidúceho. Je ňou Chrám svätého Alexandra Nevského, hlavný katedrálny chrám pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Tento majestátny chrám je nielen duchovným centrom pre veriacich, ale aj významnou turistickou atrakciou.

Pravoslávie na Slovensku

Hoci je pravoslávie na Slovensku menšinovým náboženstvom, jeho prítomnosť je badateľná najmä vo východnej časti krajiny. Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2001 sa k nemu hlási približne 0,9 % populácie. Počet pravoslávnych veriacich sa zvýšil predovšetkým po vzniku Česko-Slovenska a zákaze gréckokatolíckej cirkvi v roku 1950.

Chrám svätého Alexandra Nevského, Prešov

Výstavba a posvätenie chrámu

Stavba pravoslávneho chrámu v Prešove sa začala v roku 1946 a bola dokončená o štyri roky neskôr. Na financovaní sa podieľali dary od pravoslávnych veriacich z Česko-Slovenska i zo zahraničia. Chrám bol slávnostne posvätený 11. februára 1950 archimandritom Andrejom s požehnaním pražského metropolitu Jelevferija.

Chrám svätého Alexandra Nevského, Prešov

Inšpirácia ruskou architektúrou

Chrám svätého Alexandra Nevského je postavený v duchu tradičnej pravoslávnej ruskej architektúry. Jeho dominantou je päť cibuľovitých kupol, ktoré evokujú typickú architektúru starého cárskeho Ruska. Chrám je zasvätený svätému Alexandrovi Nevskému, ktorého pravoslávna cirkev považuje za obrancu viery.

Ikonostas a ikony

Srdcom interiéru chrámu je dvojradový drevený ikonostas. V prvom rade sa nachádzajú ikony Spasiteľa a Presvätej Bohorodičky, zatiaľ čo v druhom rade sú zobrazení významní svätci pravoslávnej cirkvi, ako napríklad svätý Kliment, svätý Sergij Radonežský, svätý Ján Ryľský či Nestor. Centrum ikonostasu tvoria cárske dvere.

Chrám svätého Alexandra Nevského, Prešov

Návštevy významných osobností

Prešovský pravoslávny chrám privítal viacero významných osobností svetového pravoslávia. V roku 1996 ho navštívil patriarcha Moskvy a celej Rusi Alexej II. a o dva roky neskôr aj ekumenický patriarcha z Konštantínopolu Bartolomej I.

Relikvie a pamätník

V chráme sú uložené relikvie svätého Alexeja Tótha, rodáka z Kobylnice. V areáli katedrálneho chrámu sa nachádza aj pamätník obetiam hladomoru na Ukrajine, ktorý bol slávnostne odhalený v roku 2006.

Chrám svätého Alexandra Nevského, Prešov

Chrám svätého Alexandra Nevského je nielen duchovným domovom

Chrám svätého Alexandra Nevského v Prešove je nielen duchovným domovom pre pravoslávnych veriacich, ale aj pozoruhodnou architektonickou pamiatkou. Jeho majestátna prítomnosť v srdci mesta priťahuje pozornosť návštevníkov z blízka i ďaleka. Pri návšteve Prešova by ste si rozhodne nemali nechať ujsť príležitosť obdivovať krásu a históriu tohto jedinečného chrámu.

Chrám svätého Alexandra Nevského, Prešov