Ľubovniansky hrad navštívilo v lete 193.000 turistov

Hrad Ľubovňa Zdroj: Hrad Ľubovňa

Ľubovniansky hrad v Starej Ľubovni prekonal svoju vlaňajšiu letnú návštevnosť. Do múzea prišlo počas leta 2023 o 18-tisíc ľudí viac ako rok predtým, čím si vyslúžilo aj titul najnavštevovanejšej kultúrnej organizácie Prešovského samosprávneho kraja počas letnej sezóny. Turistov lákali aj ďalšie kultúrne stánky, najmä nová výstava v Poprade a výnimočná výstava v Humennom.

Od mája do septembra navštívilo Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni vyše 193-tisíc turistov. Oproti roku 2022 je to nárast o 18-tisíc ľudí, k čomu prispeli aj špeciálne letné podujatia.

Návštevníci sa mohli počas leta na hrade a v skanzene stať súčasťou napr. „Ružbašskej kráľovskej svadby“. Tú pripravilo múzeum pri príležitosti 100. výročia kráľovskej svadby Márie Karolíny Zamoyskej s princom Dvoch Sicílií Rénierom de Bourbon, ktorá sa konala vo Vyšných Ružbachoch. Na základe dostupnej historickej dokumentácie bolo zrekonštruované aj pôvodné svadobné menu do degustačnej podoby.

Do šiestich múzeí a dvoch galérií PSK prišlo 341.000 ľudí

Celkovo zavítalo do šiestich múzeí a dvoch galérií PSK vyše 341.000 ľudí. Medzi najväčšie lákadlá patrila i expozícia „Knieža z Popradu a jeho hrobka“ v Podtatranskom múzeu v Poprade. Tá je verejnosti prístupná od mája tohto roku.

Zaujala tiež výstava „Nevrátené“ vo Vihorlatskom múzeu v Humennom, ktorú pripravovali odborní pracovníci z Krajského múzea v Prešove. Výstava prezentovala roztratené predmety po rodine Andrássy z pôvodného mobiliára kaštieľa v Humennom.

Turisti počas letných mesiacov nevynechali ani návštevu Kežmarského hradu, Šarišského múzea v Bardejove i Krajského múzea v Prešove a jeho dvoch organizačných jednotiek v Hanušovciach nad Topľou a v Stropkove. Z galérií to bola Krajská galéria v Prešove a Tatranská galéria v Poprade.

Pre rozsiahle rekonštrukčné práce, ktoré trvajú od apríla tohto roka, nemohli turisti v letnej sezóne nahliadnuť do Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Diela svetoznámeho umelca si však mohli pozrieť vo svete. Kurátorsky zostavený zbierkový fond do podoby výnimočných výstav bol prezentovaný od apríla do júla v slovinskej Lendave a v mesiacoch september až október v chorvátskom Dubrovniku.