Lomnický štít, Vysoké Tatry

Lomnický štít, Vysoké Tatry

Lomnický štít, majestátny vrch týčiaci sa nad Tatranskou Lomnicou, je právom považovaný za jeden z najvýznamnejších vrcholov Vysokých Tatier. S výškou 2634 m n. m. je tretím najvyšším vrchom Tatier, Slovenska a celých Karpát. Tento impozantný štít láka turistov, horolezcov a milovníkov prírody z celého sveta.

Názov Lomnický štít

Pomenovanie Lomnického štítu prešlo zaujímavým vývojom. V minulosti bol označovaný ako “najvyššie kežmarské bralo” či “najvyšší kežmarský štít”, keďže Kežmarok zohrával dôležitú úlohu pri objavovaní a spoznávaní Vysokých Tatier. Až začiatkom 19. storočia sa ustálil názov Lomnický štít, odvodený od obce Veľká Lomnica, v ktorej chotári sa nachádza.

Lomnický štít, Vysoké Tatry

Poloha a opis

Štít sa vypína v juhovýchodnej časti Vysokých Tatier, v geomorfologickom podcelku Východné Tatry. Z jeho vrcholu vedú tri hrebene – severozápadný smerom k Pyšnému štítu, severovýchodný cez Vidlový hrebeň ku Kežmarskému štítu a južný Lomnický hrebeň. Na vrchole sa nachádza Observatórium Lomnický štít, najvyššie položené astronomické a meteorologické pracovisko na Slovensku.

Podnebie

Vrchol Lomnického štítu je charakteristický drsným, studeným podnebím s vysokými zrážkami v zimných mesiacoch. Priemerná teplota sa pohybuje okolo -3 °C, pričom absolútne maximum dosiahlo 19,5 °C a minimum -29,2 °C. Najchladnejším mesiacom je február, najteplejšími júl a august.

Lomnický štít, Vysoké Tatry

Turizmus a prístup

Lomnický štít je vyhľadávaným cieľom turistov, ktorí sa naň môžu dostať visutou lanovkou zo Skalnatého plesa. Pre náročnejších je možný výstup s horským vodcom, najčastejšie klasickou cestou z Lomnického sedla nazývanou Emericiho nárek. Náročnejšie horolezecké cesty ako Medené lávky či Jordánova cesta ponúkajú nezabudnuteľné zážitky skúseným horolecom.

Výhľad

Z vrcholu Lomnického štítu sa naskytá jedinečný kruhový výhľad na okolitú tatranskú krajinu, doliny, štíty a pri dobrej viditeľnosti aj na Podtatranskú kotlinu a vzdialenejšie pohoria. Tento nádherný panoramatický pohľad si určite nenechajte ujsť.

Lomnický štít, Vysoké Tatry

Prvý výstup

Prvý zaznamenaný turistický výstup na Lomnický štít uskutočnil anglický lekár Robert Townson v roku 1793. Odvtedy štít lákal mnohých ďalších dobrodruhov a horolezcov, pričom prvý zimný výstup zaznamenali Theodor Wundt a Jakub Horvay v roku 1891.

Lomnický štít je neodmysliteľnou súčasťou Vysokých Tatier

Štít je neodmysliteľnou súčasťou Vysokých Tatier a slovenského prírodného dedičstva. Svojou krásou, majestátnosťou a jedinečnosťou priťahuje návštevníkov z celého sveta. Či už sa naň vyvezieme lanovkou alebo podnikneme náročnejší výstup, pohľad z jeho vrcholu nám navždy zostane v pamäti.

Lomnický štít, Vysoké Tatry