Vysoké Tatry skrášľujú originálne ľadové diela

V Starom Smokovci pribudli ľadové obrazy, ktoré v sebe skrývajú aj detské motívy. Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

Tatranský ľadový dóm je už neodmysliteľnou súčasťou zimy a dovolenkovania vo Vysokých Tatrách. Tvrdosť ľadových blokov pod rukami rezbárov získava jemnejšie kontúry a dych berúcu krásu. Tá pohladí oko i dušu každého návštevníka. Informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Miestne organizácie a podniky cestovného ruchu sa rozhodli priniesť ľadovú nádheru ešte bližšie svojim hosťom, návštevníkom a aj miestnym obyvateľom. Uličky Starého Smokovca opekneli o umelecké výtvory z ľadu v podobe ľadových obrazov a sôch.

Na návrhu a realizácií sa podieľali aj deti

Na návrhu a realizácií sa podieľali aj deti a ich učitelia z miestnej Základnej umeleckej školy. „Bola to pre nás veľká výzva a zároveň príležitosť rozšíriť svoje doterajšie skúsenosti a umelecké zručnosti aj pri práci s tak pre nás netradičným materiálom,“ uviedla riaditeľka školy Silvia Bombárová Zoričáková.

Ďakujeme Oblastnej organizácií cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a mestu Vysoké Tatry za oslovenie a vloženie dôvery do našich detí a ich učiteľov. Veľmi si to vážime a tešíme sa, že môžeme byť súčasťou skrášľovania prostredia, v ktorom žijeme. zároveň je obľúbeným dovolenkovým miestom mnohých návštevníkov,“ doplnila riaditeľka

Na tvorbe ľadových diel sa podieľali aj rezbári

Na tvorbe ľadových diel sa podieľali aj skúsení rezbári, ktorí už prácu s ľadom dôverne poznajú. „Práca s ľadom je náročná nielen pre povahu materiálu ale najmä mínusové teploty. Aj preto sme neváhali osloviť skúsených rezbárov. Ich úlohou je vytvoriť dva fotopointy, o ktorých zatiaľ nechceme prezrádzať viac, ale jeden z nich bude tak trochu netradičný. Fotopointy budú umiestnené v Starom Smokovci a na Štrbskom Plese“, informovala Lucia Blašková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Zatiaľ sa podarilo zrealizovať dva ľadové obrazy, ktoré v sebe skrývajú aj detské motívy. Pri každom diele, ktoré vzniklo v spolupráci so Základnou umeleckou školou je uvedené aj meno dieťaťa, ktoré svojim nápadom alebo kresbou do návrhu prispelo.

Ďalšie sochy a motívy pribudnú

Ďalšie sochy a motívy pribudnú a budú sa osadzovať v rôznych častiach Starého Smokovca. „Projekty, ktoré ľuďom vyčaria úsmev na tvári alebo vyvolajú príjemné pocity sú v stále pretrvávajúcej pandemickej situácii viac než žiadúce. Aj preto som veľmi rád, že sa tento projekt podarilo zrealizovať,“ uviedol Ján Mokoš, predseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry.

Projekt umeleckých ľadových výtvorov a sôch je výsledkom spolupráce miestnych organizácií a podnikov cestovného ruchu a detí a učiteľov mesta Vysoké Tatry.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry