Bosákova banka

Bosákova banka, Prešov Zdroj Región Šariš

Na rohu Hlavnej a Levočskej ulice bola v rokoch 1923 a 1924 postavená výstavná secesná budova. Pôvodne bola určená na účely finančného ústavu.

Budova má na nárožiach kryté kupoly. Na prednej fasáde bola vytvorená skulptúrna výzdoba s názvom Pokoj a láska, Hojnosť, Sporivosť a Veda. V zadnom trakte na dnešnej Levočskej ulici je skulptúrna alegória štyroch ročných období. Pod ňou je reliéf parolode, parnej lokomotívy a lietadla.

Bosákova banka – pôvod názvu

Pomenovanie dostala po Michalovi Bosákovi, slovenskom vysťahovalcovi z neďalekej dediny pri Prešove, z Okrúhleho. Ten sa za krátky čas vypracoval na jedného z popredných amerických bankárov.

V USA vlastnil niekoľko bánk. Bol členom správnych rád viacerých bánk, napr. Bank of Europe v New Yorku alebo First National Bank v Olyphante. Jeho podpis je aj na americkej desaťdolárovke, ktorú jeho banke dovolila vydať americká vláda.

Michal Bosák

Okrem toho Michal Bosák podpísal 30. mája 1918 aj Pittsburskú dohodu, podľa ktorej malo mať Slovensko v budúcom česko-slovenskom štáte autonómne postavenie. V roku 1920 založil Americko-slovenskú banku v Bratislave, ktorá mala 9 filiálok a jedna z nich bola aj v Prešove.

Zdroj: http://www.gopresov.sk/