Hrad Zborov

Hrad Zborov Zdroj: visitbardejov.sk

V malebnom prostredí východného Slovenska sa týči majestátna zrúcanina hradu Zborov, známeho aj pod názvami Zborovský hrad, hrad Makovica či Makovický hrad. Nachádza sa v obci Zborov v okrese Bardejov a patrí medzi najkrajšie, najväčšie a najzachovalejšie hradné zrúcaniny na Slovensku.

História hradu

Prvé zmienky o hrade Zborov pochádzajú zo začiatku 14. storočia. Pôvodne mal plniť strážnu funkciu na obchodnej ceste z Poľska a postupne sa stal sídlom feudálneho panstva. V priebehu storočí sa na hrade vystriedalo viacero šľachtických rodov, medzi nimi Cudarovci, Rozgonyiovci, Tárczayovci, Serédyovci a Rákociovci.

Hrad Zborov
Hrad Zborov

Stavebný vývoj

Pôvodný gotický hrad tvorilo nádvorie s obranným múrom, vežou, palácom a kaplnkou. Neskôr pribudli ďalšie dve nádvoria s baštami a modernizovaným opevnením. V druhej polovici 16. storočia prešiel hrad zásadnou renesančnou prestavbou, ktorá zdokonalila fortifikačný systém a vytvorila pohodlné zemepanské sídlo.

Pohnuté osudy

Počas stavovských povstaní v 17. storočí bol hrad napadnutý cisárskym vojskom a v roku 1684 zbúraný. Neskôr ho poškodili aj boje počas 1. svetovej vojny. Napriek tomu sa zachovali rozsiahle múry a zvyšky opevnenia, ktoré dodnes vytvárajú pôsobivú scenériu.

Hrad Zborov
Hrad Zborov

Ochrana prírody

Hradný kopec bol už v roku 1926 vyhlásený za chránenú oblasť a v roku 1950 sa stal súčasťou štátnej prírodnej rezervácie. Vďaka tomu patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Ochrana je zameraná najmä na zachovanie mohutných storočných dubov pozdĺž prístupovej cesty na hrad.

Návšteva hradu

Zborovský hrad je pre verejnosť voľne prístupný po celý rok. Najjednoduchší prístup vedie z obce Zborov po žltej turistickej značke, odkiaľ trvá výstup približne 30 minút. Alternatívne trasy vedú z obce Dlhá Lúka a Andrejová. Počas leta sa na hrade konajú rôzne podujatia organizované miestnym občianskym združením.

Hrad Zborov
Hrad Zborov

Perla východného Slovenska

Hrad Zborov predstavuje jedinečnú kombináciu histórie, architektúry a prírodných krás. Jeho návšteva je nezabudnuteľným zážitkom pre každého milovníka slovenských hradov a prírody. Vďaka úsiliu nadšencov sa na hrad postupne vracia život a stáva sa obľúbeným cieľom turistov z blízkeho i ďalekého okolia.