Kežmarský hrad

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad, jediný úplne zachovaný hrad na Spiši, je skvostom histórie a kultúry tohto regiónu. Jeho bohatá história siaha až do 15. storočia a v súčasnosti ponúka návštevníkom fascinujúci pohľad do minulosti prostredníctvom svojich expozícií.

História hradu

Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1463. Hrad postavili a vlastnili bratia Imrich a Štefan Zápoľský. Neskôr ho vlastnili rôzne významné rodiny, ako napríklad Laskovci, Rueberovci a Thököliovci. Posledným majiteľom hradu bol Ferdinand Rueber a v roku 1702 ho odkúpilo mesto Kežmarok.

Kežmarský hrad
Kežmarský hrad

Múzeum na hrade

V 19. storočí sa objavili prvé snahy o opravu hradu a zriadenie múzea. Túto myšlienku sa podarilo zrealizovať až v 20. storočí. Prvé expozície boli otvorené v roku 1931. Dnes hrad ponúka historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia od praveku až po 20. storočie.

Expozície na hrade

Návštevníci hradu môžu obdivovať rôzne expozície. Medzi ne patria praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta od 13. do 19. storočia, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov, MUDr. Vojtech Alexander, dejiny Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty, vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, rodina Thököly a židovská komunita v Kežmarku.

Kežmarský hrad
Kežmarský hrad

Historické vozidlá a hasičská technika

V expozícii historických vozidiel a hasičskej techniky sa nachádzajú unikátne autá, motorky a hasičská technika. Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí hasičské auto Škoda 154 z roku 1929, ktoré je jediné svojho druhu v Európe.

Kežmarský hrad a jeho stále expozície

Hrad ponúka aj stále expozície, ako napríklad Cechy a remeslá, Radničná miestnosť, Expozícia zbraní, Strelecký spolok, Rodina Thököly, Expozícia lekárne, Život a dielo Dr. Alexandra, Hladomorňa a vyhliadková veža, Kežmarok v 19. a začiatkom 20. storočia, Galéria, Hradná kaplnka, Kežmarok a Vysoké Tatry a Lapidárium.

Kežmarský hrad
Kežmarský hrad

Kežmarský hrad je pokladnicou histórie a kultúry Spiša

Hrad je pokladnicou histórie a kultúry Spiša. Ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť preskúmať bohatú minulosť regiónu prostredníctvom fascinujúcich expozícií. Návšteva hradu je nezabudnuteľným zážitkom pre každého, kto sa zaujíma o históriu a kultúru Slovenska.

Kežmarský hrad
Kežmarský hrad