Kaštieľ Hanušovce

Kaštieľ Hanušovce

Kaštieľ Hanušovce a múzeum, ktoré sa v ňom nachádza, je situovaný v malebnej obci Hanušovce nad Topľou, je skutočným klenotom pre milovníkov histórie, prírody a tradičnej kultúry. Múzeum sa už desaťročia venuje dokumentovaniu a ochrane bohatého dedičstva vranovského regiónu. Jeho rozsiahle expozície ponúkajú fascinujúci pohľad do minulosti a odhaľujú jedinečnosť tohto kúta Slovenska.

Od Vlastivedného múzea po súčasnosť

Korene múzea siahajú do roku 1975, kedy bola Hanušovská časť Tripolitany premenená na Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou. Počas nasledujúcich rokov svojej samostatnej existencie sa múzeum venuje širokému spektru tém, od prírodných vied cez archeológiu a históriu až po etnografiu vranovského regiónu. Postupne sa jeho priestory zapĺňajú novými expozíciami, ktoré návštevníkom prinášajú stále hlbšie poznanie miestnej histórie a kultúry.

Kaštieľ Hanušovce
Kaštieľ Hanušovce

Expozície, ktoré oživujú minulosť

Prvá historická expozícia sa v múzeu otvára už v roku 1979 a o štyri roky neskôr ju dopĺňa expozícia venovaná prírode. V deväťdesiatych rokoch pribudne expozícia “Dobovo zariadené interiéry”, ktorá návštevníkom umožňuje nazrieť do autentických obývacích priestorov z dávnych čias. Etnografická expozícia, umiestnená v renesančnej budove, sa stáva súčasťou múzea v roku 2004. Najnovším prírastkom je Archeopark, otvorený v roku 2014, ktorý predstavuje unikátne archeologické múzeum pod holým nebom.

Pobočky múzea

Okrem hlavného sídla v Hanušovciach nad Topľou malo múzeum v minulosti aj dve pobočky. V Majerovciach sa v rokoch 1989 až 2005 nachádzala expozícia poľnohospodárstva, ktorá návštevníkom priblížila históriu a techniky pestovania plodín a chovu zvierat v regióne. Ďalšia pobočka fungovala vo Vranove nad Topľou v období rokov 2006 až 2016 a venovala sa prezentácii vranovského dedičstva. Žiaľ, s ukončením činnosti samostatného múzea v Hanušovciach zanikli aj tieto pobočky.

Kaštieľ Hanušovce
Kaštieľ Hanušovce

Kaštieľ Hanušovce je zdroj inšpirácie pre každého

Múzeum Hanušovce predstavuje vzácny zdroj poznania a inšpirácie pre každého, kto sa zaujíma o históriu, prírodu a tradičnú kultúru vranovského regiónu. Jeho bohaté expozície a zbierky sú svedectvom oddanosti a úsilia múzejníkov, ktorí sa po desaťročia venujú ochrane a prezentácii tohto vzácneho dedičstva. Návšteva múzea v Hanušovciach nad Topľou je skutočnou výpravou do minulosti, ktorá obohatí každého návštevníka o nové vedomosti a nezabudnuteľné zážitky.

Kaštieľ Hanušovce
Kaštieľ Hanušovce