Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele, nachádzajúce sa na severovýchode Slovenska, sú jedným z najvyhľadávanejších kúpeľných stredísk v krajine. Vďaka svojej jedinečnej polohe, obklopené nádhernými ihličnatými a listnatými lesmi, poskytujú ideálne prostredie pre oddych, relax a liečbu.

Prírodné bohatstvo

Skutočným pokladom Bardejovských Kúpeľov sú vzácne zdroje prírodných liečivých minerálnych vôd. Tieto vody patria svojím zložením medzi najvýznamnejšie v Európe. Sú charakteristické svojou slabou až strednou mineralizáciou, hydrouhličitanovo-chloridovým, sodným a železnatým zložením, studenou teplotou a hypotonickými vlastnosťami. Navyše, obsahujú zvýšené množstvo kyseliny boritej, čo prispieva k ich liečivým účinkom.

Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele

Liečebné procedúry

Minerálne vody sa v Bardejovských Kúpeľoch využívajú na rôzne liečebné procedúry:

  • Pitné kúry
  • Inhalácie
  • Minerálne kúpele
  • Irigácie dutiny ústnej

Vďaka týmto procedúram sa tu úspešne liečia rôzne ochorenia, ako napríklad choroby tráviaceho ústrojenstva, poruchy látkovej výmeny, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby obličiek, ženské choroby, choroby obehového ústrojenstva a tiež sa tu poskytuje starostlivosť pacientom po ukončení onkologickej liečby. Kúpele sú vhodné aj pre detských pacientov a dosahujú sa tu výborné výsledky pri rekondično-rehabilitačných pobytoch.

Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele

Bohatý kultúrny a spoločenský život

Okrem liečebných procedúr ponúkajú Bardejovské Kúpele aj pestrý kultúrny a spoločenský program. Každoročne sa tu koná Medzinárodné hudobné leto, návštevníci môžu navštíviť kino, rôzne výstavy plastík, obrazov, kvetov, či jedinečné Múzeum ľudovej architektúry – skanzen, kde sa prezentujú klenoty ľudového umenia východného Slovenska.

Možnosti oddychu a relaxu

K oddychu a relaxácii prispieva aj nádherná zeleň parkov s upravenými turistickými chodníkmi a letné kúpalisko. Pre milovníkov športu sú k dispozícii tenisové dvorce, volejbalové a minigolfové ihriská, squash, petang, bowling a požičovňa bicyklov. V zime sú tu vytvorené dobré podmienky pre zjazdové a bežecké lyžovanie, ako aj zimnú turistiku. Celoročne je možné využívať relaxačno-rehabilitačné centrum Ozón.

Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele

História Bardejovských Kúpeľov

Prvá písomná zmienka o Bardejovských Kúpeľoch pochádza už z roku 1247, kedy sa spomínajú v listine kráľa Bela IV. Väčší záujem o kúpele nastal za vlády Márie Terézie, k čomu prispelo aj uzdravenie poľského šľachtica Tomáša Lisického z Lisiec. Medzi významných návštevníkov kúpeľov patrili osobnosti ako dcéra rakúskeho cisára Františka I. Mária Lujza, básnik Sándor Petöfi, či manželka cisára Františka Jozefa I., cisárovná Alžbeta, známa ako Sissi. Na jej počesť bol pomenovaný hotel Alžbeta a v kúpeľnom parku sa nachádza jej socha od maďarského sochára Donátha.

Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele sú oázou pokoja a zdravia

Kúpele sú skutočnou oázou pokoja a zdravia. Vďaka jedinečnej kombinácii liečivých minerálnych vôd, prekrásnej prírody, kvalitných liečebných procedúr a bohatému kultúrnemu a spoločenskému vyžitiu predstavujú ideálne miesto pre všetkých, ktorí túžia po oddychu, relaxe a regenerácii síl. Navštívte Bardejovské Kúpele a doprajte si nezabudnuteľný zážitok pre telo i dušu.

Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele